Erasmus + „Water Guards”

Utworzono dnia 31.10.2023

W dniach 22-28 maja 2022 roku, w ramach projektu Erasmus + „Water Guards”, szóstka uczniów z klas siódmych wraz z opiekunami, wzięła udział w wymianie międzynarodowej. Spotkanie to odbyło się w mieście Genua, we Włoszech w szkole Istituto Comprensivo Statale „Quezzi”.We włoskiej szkole spotkali się także uczestnicy projektu z Turcji, Rumunii oraz Grecji.

Water Guards „to projekt,który ma na celu przekształcenie szkół w miejsca przyjazne dla wody oraz pokazanie ,że nieodpowiedzialne jej zużycie może doprowadzić do kryzysu, który w przyszłości dotknie miliardy ludzi.

 

Celem wizyty było przedstawienie realizacji zadań podjętych w ramach programu Erasmus +, sprecyzowanie celów na kolejne etapy programu, ustalenie kalendarium działań na najbliższe miesiące oraz wymiana doświadczeń zarówno uczniów jak i nauczycieli.

 

Program pobytu był bardzo urozmaicony.

Pierwszego dnia gospodarze zorganizowali poranek w szkole Cambiaso,gdzie dzieci z młodszych klas powitali krótkim programem artystycznym uczestników projektu. Następnie wszyscy uczestniczyli w warsztatach,lekcjach oraz prezentacjach dotyczących tematu wody w przeszłości oraz wody jako symbolu wykorzystywanego w literaturze oraz sztuce. Po zajęciach czekał na uczniów powitalny poczęstunek oraz spotkanie z dyrekcją i innymi przedstawicielami projektu.

 

Drugiego dnia zorganizowana była piesza wycieczka do Porto Antico,gdzie zaplanowany był dzień w Muzeum Morza oraz zwiedzanie łodzi podwodnej. Polska grupa mogła również zobaczyć statek ,który pojawił się w filmie „Piraci” Romana Polańskiego.

 

Trzeciego dnia odbyła się piesza wycieczka i zwiedzanie z przewodnikiem po mieście. Uczestnicy mogli podziwiać piękną architekturę ,kościoły,katedry,dom Krzysztofa Kolumba, fontannę oraz rynek. Po długim zwiedzaniu i przepięknych wrażeniach wszyscy wzięli udział w zajęciach z robotyki w szkole Cambiaso.

 

Czwartego dnia gospodarze zorganizowali całodniowy rejs statkiem z Porto Antico do Camogli, San Fruttuoso oraz Portofino. Każda z tych miejscowości ma niepowtarzalny urok i klimat.

 

Piątego dnia uczestnicy projektu zwiedzali oceanarium z angielskim przewodnikiem,gdzie mogli zobaczyć i usłyszeć mnóstwo ciekawych informacji między innymi o pingwinach,manatach,rekinach,żółwiach morskich oraz delfinach.

Następnie odbył się rejs statkiem po porcie,na którym uczniowie mogli dowiedzieć się wiele o jego historii . Później odbył się lunch w szkole a po nim podsumowanie całego tygodnia pracy i zwiedzania ,wspólne uzupełnianie projektowego padleta oraz wręczenie certyfikatów. Na koniec dnia odbyła się uroczysta,pożegnalna kolacja.

Każdego dnia oprócz zajęć zaplanowanych z naszymi partnerami z projektu, nauczyciele z naszej grupy organizowali również różne atrakcje np. zwiedzanie okolic Genui ( Arco della Vittoria, taras widokowy,zakamarki i uliczki Starego Miasta ,Piazza Ferrari, Scalinata delle Tre Caravelle ) ,czy organizacja gry miejskiej,która integruje,bawi ,uczy oraz rozwija spostrzegawczość i poznanie nowego terenu.

 

Pobyt we Włoszech stwarzał młodzieży idealne warunki do integracji pomimo różnic kulturowych i językowych.

Intensywny tydzień dobiegł końca i z bagażem nowych doświadczeń, wrażeń i zdobytą wiedzą uczestnicy mobilności wyruszyli do domów.

Wyjazd był z pewnością niesamowitym przeżyciem. Praktykowanie języka obcego na co dzień było dla wszystkich dużym wyzwaniem i okazją do przełamywania barier językowych. Uczniowie mogli lepiej zrozumieć i docenić różnorodność kulturową i językową. Nawiązane znajomości i przyjaźnie są najlepszym dowodem, że międzynarodowe spotkanie w Genui upłynęło w bardzo ciepłej i serdeczne atmosferze.

 

 

Ostatnią częścią projektu było spotkanie uczestników w Polsce ,które miało miejsce w kwietniu zeszłego roku. Nasza szkoła była gospodarzem tego wydarzenia.

Tym razem głównym tematem była woda i jej wpływ na nasze zdrowie oraz woda w sportach wodnych.

 

Pierwszego dnia uczniowie klas 8 ,dyrekcja oraz nauczyciele powitali gości z zza granicy i oprowadzili wszystkich po szkole.

Następnie dyrektor swoim przemówieniem uroczyście rozpoczął krótką akademię ,

a dzieci z młodszych klas z pomocą swoich wychowawców zaprezentowały swój program artystyczny. Później uczestnicy z Turcji, Rumunii ,Grecji oraz Włoch wraz z naszymi uczniami i nauczycielami zagrali w kilka gier na przełamanie pierwszych lodów ,a później wzięli udział w teście pt.:”Co wiesz o Polsce?”.

Na koniec pierwszego dnia każdy zakosztował polskich przysmaków,które przygotowały dzieci wraz ze swoimi bliskimi.

 

Drugiego dnia dzieci wzięły udział w spotkaniu w Urzędzie Miasta. Pan Burmistrz Klaudiusz Kandzia przywitał każdego słodkim poczęstunkiem ,opowiedział kilka ciekawych historii o Kaletach ,zaprezentował interesujące filmiki o naszej miejscowości i jej pięknych zaletach przyrodniczych.

Następnie wszyscy wrócili do szkoły na lekcje przyrody i fizyki ,gdzie klasy 8 wraz z paniami zaprezentowały różne doświadczenia ,w których wykorzystywana jest woda.

 

Trzeciego dnia zorganizowana została wycieczka do Częstochowy i Krakowa ,gdzie każdy uczestnik mógł podziwiać polską kulturę i architekturę ,

a na koniec wspólnie na krakowskim rynku uczniowie wraz z opiekunami dali się ponieść tańcu.

 

Czwartego dnia goście wraz z naszymi przedstawicielami starczych klas wzięli udział w lekcji języka polskiego i angielskiego oraz w warsztatach na temat nawyków picia wody, korzyściach jakie się z tym wiążą oraz problemach zdrowotnych powiązanych z jej brakiem.

Odbyła się prelekcja, krótki test w grupach a następnie każdy uczestnik miał za zadanie stworzenie własnej butelki wody ,wraz z etykietą i krótkim sloganem zachęcającym do jej spożywania.

Wszystkie prace zawisły na korytarzu i w salach naszej szkoły promując przy tym

i zachęcając dzieci do zdrowego trybu życia.

Zwieńczyła to lekcja wychowania fizycznego na szkolnym orliku oraz zajęcia taneczne na sali gimnastycznej.

 

Ostatniego dnia odbyła się krótka wycieczka do dawnej kopalni Bibiela -Pasieki, gdzie znajdują się kolorowe jeziorka oraz rowerowa wycieczka na Zieloną ,gdzie nasi uczniowie oraz uczestnicy projektu mogli spróbować swoich sił na kajakach.

Po powrocie odbyła się uroczysta kolacja z rozdaniem certyfikatów i nadszedł czas pożegnań.

Nasi uczniowie spisali się na medal ,a goście odjechali zadowoleni ,mówiąc ,że nigdzie nie spotkali się z taką gościnnością ,serdecznością jak w naszym małym miasteczku.

 

Pragniemy podziękować Panu Burmistrzowi Klaudiuszowi Kandzia ,Dyrektorowi-

dr Krzysztofowi Lisieckiemu,Pani Magdalenie Kodura wraz z samorządem szkolnym,Pani Bilińskiej,Pani Hadzińskiej,Pani Maleska,Pani Strzebińczyk,Panu Kidawie za przygotowanie pięknych warsztatów oraz dzieci do przyjęcia gości ,

a zwłaszcza uczniom młodszych i starszych klas wraz z ich rodzicami ,opiekunami i wszystkim ,którzy przyczynili się do pomocy w organizacji tak ważnego projektu.

 

 

Katarzyna Maleska

Utworzono: 31.10.2023