Wycieczka do Ogrodzieńca

Utworzono dnia 28.11.2023

Czasem trzeba odpocząć od nauki i obowiązków. Czasem potrzebna jest odrobina zabawy nieosiągalna w codziennym życiu. Dlatego wychowawcy: Pani Magdalena Kodura, Katarzyna Mazur i Ewa Bilińska zaproponowały dzieciakom klasy 6a, 7a i 7b wycieczkę do Ogrodzieńca. Wycieczka odbyła się 11 października w piękny, jesienny i słoneczny dzień.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, który został wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5 m n.p.m.). Pod okiem przwodnika poznały historię zamku, który był niemym świadkiem wielu wydarzeń historycznych, takich jak np. potop szwedzki oraz miejscem ekranizacji seriali i filmów, m.in. ,,Janosika” Jerzego Passendorfera czy ,,Zemsty” Andrzeja Wajdy. W 2019 roku zamek stał się również planem filmowym do serialu ,,Wiedźmin” platformy Netflix.

To największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd.

Następnie dzieci uczestniczyły w lekcji żywej historii .W ramach godzinnego pokazu wysłuchały ciekawych i intrygujących faktów z epoki średniowiecza, poznały realia życia różnych klas społecznych, miały możliwość przebrania się w epokową odzież i uzbrojenie, a także wzięły do ręki repliki miecza i topora, co wywołało u dzieci ogromny entuzjazm. Fakty historyczne przedstawiane zostały w sposób humorystyczny i przystępny ,przez co dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach i wyniosły z nich dawkę nowej wiedzy. Podczas lekcji nie zabrakło również zabaw sprawnościowych jak np. walki na miecze sportowe.
Po edukacyjnej części wycieczki na dzieci czekał pyszny obiad w Gościńcu pod Lilijką.

Kolejnym punktem wycieczki był Park Linowy Adrenalinapark, zlokalizowany u stóp Zamku. Tu, w koronach drzew, na czerwonej trasie, dzieci miały okazję zademonstrować swoje umiejętności sprawnościowe.

W godzinach wieczornych dzieci zadowolone, trochę zmęczone, ale bogatsze w nowe przeżycia wróciły do Kalet.

Utworzono: 28.11.2023